Przegląd techniczny kominów - co warto wiedzieć
- Szczegóły
Niedrożne przewody kominowe to przyczyna wielu problemów, w tym braku właściwej cyrkulacji powietrza w domu lub mieszkaniu. Zatkany komin może by także przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, a nawet pożaru, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan techniczny, aby zapobiec niepożądanym zdarzeniom zagrażającym naszemu życiu lub zdrowiu.
Kiedy i w jaki sposób przeprowadza się przegląd techniczny kominów
Jeżeli jesteśmy właścicielami nieruchomości, to zobowiązuje nas to do przeprowadzania okresowych kontroli przewodów kominowych. Zgodnie z przepisami powinno to mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Prawo reguluje także częstotliwość czyszczenia kominów, która ma wpływ na stan przewodów kominowych. Przegląd techniczny należy przeprowadzić także w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów wskazujących na nieprawidłową cyrkulację powietrza lub zatkanie komina, jak np. dostawanie się dymu do wnętrza domu.
Okresowe przeglądy kominów powinny być wykonywane przez specjalistyczną firmę. Kontroli komina może dokonać tylko osoba, która posiada tytuł mistrza kominiarskiego oraz odpowiednie uprawnienia. W trakcie takiego przeglądu kominiarz przeprowadza badanie techniczne przewodów kominowych. Wykonuje także badanie drożności i szczelności komina. Prace zwykle wykonywane są na dachu z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi kominiarskich. Jednocześnie może zostać wykonane czyszczenie komina, jeśli okaże się, że występują problemy z jego drożnością (stan kanałów spalinowych, wentylacyjnych i dymowych może zostać oceniony tylko po ich wcześniejszym oczyszczeniu). Na zakończenie sporządza się protokół kominiarski, który jest potwierdzeniem przeprowadzenia obowiązkowego przeglądu. Dokument taki jest ważny, gdyż w razie pożaru jego brak może skutkować odrzuceniem przez firmę ubezpieczającą wniosku o wypłatę odszkodowania. Brak przeprowadzonej w terminie kontroli technicznej kominów może także skutkować ukaraniem właściciela nieruchomości mandatem.