Kominy spalinowe i dymowe. Przepisy, które musisz znać
- Szczegóły
Dobrze zaprojektowany i profesjonalnie wykonany komin to gwarancja naszego bezpieczeństwa jako mieszkańców domu. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zapalenie się sadzy czy cofanie się dymu, warto znać przepisy dotyczące budowy i użytkowania kominów.
Budowa kominów spalinowych i dymowych
Kominy spalinowe przeznaczone są do odprowadzania spalin o niskiej temperaturze z kotłów olejowych lub gazowych. Kominy takie muszą posiadać wkład kominowy zabezpieczający je przed uszkodzeniami będącymi wynikiem działania tzw. kwaśnych skroplin. Z kolei kominy dymowe, które przeznaczone są do odprowadzania dymu z kotłów na paliwa stałe, a także kominków i pieców kaflowych, nie wymagają montowania wkładu. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym bezpieczeństwo kominów są materiały, z jakich są one wykonane. Najważniejszą zasadą jest, aby były one niepalne i zgodne z wymogami Polskiej Normy dotyczącej badań ogniowych małych kominów. Ich obudowa może być wykonana na przykład z cegły murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej.
Zasady bezpieczeństwa systemów kominowych
Oprócz zasad związanych z budową ww. rodzajów kominów istnieją pewne ogólne kwestie związane z przewodami kominowymi, na jakie należy zwrócić uwagę. Są to:
- rozmieszczenie – ich liczba powinna być jak najmniejsza, a odcinek łączący piec z kominem jak najkrótszy,
- wyloty – czyli m.in. wysokość ich wyprowadzenia nad dach, odległość od koron drzew, krawędzi otwieranych okien itp.,
- podłączenie – tutaj możemy wybrać przewód grawitacyjny lub przewód zbiorczy,
- wymiary – zależą one od wielkości otworów paleniskowych.
Szczegółowe wytyczne związane z powyższymi zagadnieniami podane są w Polskiej Normie dotyczącej kominów murowanych. Aby nasz komin długo nas służył i nie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia ważne jest także, aby przeprowadzać okresowe przeglądy komina, które zgodnie z Prawem budowlanym powinny odbywać się minimum raz w roku.