Gdzie należy szukać pomocy w naprawie kominów?
- Szczegóły
W przypadku awarii komina pod żadnym pozorem nie należy podejmować samodzielnych prób jego naprawy. Pomocy szukaj u fachowców, dysponujących profesjonalnym sprzętem, a przede wszystkim wieloletnim doświadczeniem, umożliwiającym zdiagnozowanie usterki, a następnie jej usunięcie. Sprawdź, kiedy należy przeprowadzić naprawę komina i na czym ona polega.
Kiedy należy zdecydować się na naprawdę komina?
Do naprawy komina powinny skłonić nas pojawiające się na powierzchni komina pęknięcia lub smoliste zabrudzenia, wynikające z narażenia górnych części komina na zmienne warunki pogodowe oraz opady atmosferyczne, a także na szkodliwe działanie spalin.
Na naprawę komina, obejmującą frezowanie, powinniśmy zdecydować się również wtedy, gdy wlot kominowy jest silnie zanieczyszczony oraz gdy zachodzi konieczność zwiększenia przekroju komina, związana z wymianą starych pieców na piece gazowe i olejowe, wymagające większego otworu kominowego. Jeśli przekrój komina będzie zbyt mały, niedostosowany do mocy urządzenia, dojść może do zadymienia kotłowni, osmolenia wnętrza lub wybuchów po otworzeniu drzwiczek. Ponadto w kominie o małym przekroju gromadzą się duże ilości sadzy, mogące prowadzić do pożaru.
Na czym polega naprawa komina?
Naprawa komina jest czynnością złożoną, wymagającą wprawy i doświadczenia, dlatego też najlepiej zlecić ją fachowcom. Nasi specjaliści najpierw wyczyszczą komin, usuwając z niego popioły i sadze z wlotu kominowego, a następnie sprawdzą szczelność przewodu kominowego, poprzez delikatne napalenie w piecu i przykrycie ognia wilgotnymi gałązkami. Jeśli przy zakrytym wylocie komina na dachu z kratek wentylacyjnych i kanałów kominowych nie ulatnia się dym, wówczas przewód jest szczelny.
Kolejny etap naprawy komina to zdiagnozowanie usterki. Jeśli naprawie podlega stary, nieszczelny komin, wówczas wystarczy montaż wkładu żaroodpornego. Jeśli natomiast naprawy wymagają elementy wystające ponad dach, a tynk na kominie jest popękany, wówczas nasi fachowcy usuną stare powłoki tynkarskie i dokładnie oczyszczą zewnętrzną powierzchnię komina. Następnie nałożą nową warstwę tynku, uzupełniając go cienką warstwą mrozoodpornego preparatu przyczepnego. Można też zastosować mrozoodporne płytki ceramiczne.
Na czym polegają frezowanie i rozwiercanie komina?
W zakres naprawy kominów wchodzi również frezowanie, dzięki któremu niepotrzebne jest rozkuwanie konstrukcji komina, by zainstalować w nim wkład. W trakcie usługi stosujemy specjalne frezy kominowe. Frezowanie przeprowadza się, gdy wewnątrz kanału kominowego gromadzi się sadza, gdy stwierdzi się nieszczelność przegród wewnętrznych komina o wielu kanałach, gdy pojawiają się wykwity na ścianach lub gdy komin jest nieszczelny. Rozwiercanie komina natomiast ma na celu powiększenie średnicy komina, konieczne w sytuacji, w której niezbędny jest montaż nowego wkładu kominowego lub podczas modernizacji instalacji grzewczej obiektu.
Każda przeprowadzona przez nas naprawa kończy się próbą. Jeśli po czterokrotnym rozgrzaniu pieca przewody kominowe pozostają szczelne, a nowa warstwa tynku lub nowe płytki ceramiczne są w dobrym stanie i trzymają się podłoża, oznacza to, że naprawa komina się udała.