5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, by uniknąć problemów z kominem
- Szczegóły
Komin jest niezwykle ważną częścią każdego budynku. To właśnie przezeń wydostają się efekty spalania surowców, które są produktami ubocznymi ogrzewania. Jak wiadomo, wszystkiemu, co istotne, należy się szczególna troska. Jest tak również z kominem. Ten element konstrukcji narażony jest na różnego rodzaju niekorzystne sytuacje, które zazwyczaj wynikają po prostu z eksploatacji. Dlatego warto wiedzieć o kilku najważniejszych rzeczach, które mogą pomóc w uniknięciu problemów z kominem.
Najważniejsze zasady
Oto kilka najważniejszych zasad, których przestrzeganie pozwala uniknąć kłopotów z kominem:
- Należy na bieżąco usuwać zanieczyszczenia – żeby komin prawidłowo działał, musi być dobrze wyczyszczony. Dlatego warto regularnie korzystać z usług specjalisty, który zajmie się udrożnieniem przewodu. Ma to nie tylko cel porządkowy. Jeżeli komin zbyt długo pozostaje nieczyszczony, zwiększa się ryzyko pożaru. Warto więc chronić się przed nieopanowanym ogniem i zapewniać przewodowi kominowemu okresowe przeglądy. Po takich działaniach znacznie zwiększa się drożność i cały obiekt lepiej funkcjonuje.
- Nie można dopuszczać do zbytniego obciążenia termicznego – zasada ta obowiązuje zwłaszcza w miesiącach zimowych. Niska temperatura na zewnątrz w połączeniu z intensywnym eksploatowaniem komina jest w stanie doprowadzić do niekorzystnych sytuacji. Na szczęście da się im zaradzić już na etapie projektowania komina.
- Komin należy wygrzewać stopniowo – nie zaleca się nagłego traktowania komina zbyt dużą ilością ciepła. Wskazane jest raczej, aby zaczynać od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększać. Dzięki temu komin może przyzwyczaić się do wysokiej temperatury wraz z upływem czasu. Oczywiście czasami zima potrafi zaskoczyć nagle i wtedy potrzebne jest zdecydowane działanie. Niemniej jednak na ogół warto stopniować intensywność wygrzewania.
- Szczególną troską trzeba otoczyć kominy murowane – choć teraz do budowy kominów używa się już innych materiałów, niegdyś wznoszono je z cegły. Na takie, starsze rozwiązania należy szczególnie uważać, bowiem są one w znacznym stopniu narażone na niekorzystne zjawisko wychładzania spalin.
- Warto zadbać o dobrą izolację komina – zasada ta szczególnie przydaje się zimą. Izolacja pozwala na to, aby różnica temperatur między zewnętrzem a wnętrzem komina nie prowadziła do niekorzystnych sytuacji.