Blog
Po czym poznasz, że czas już wyczyścić komin?
- Szczegóły
Zanieczyszczony komin jest zagrożeniem dla mieszkańców lub użytkowników budynku. Oszczędzając na regularnych przeglądach i czyszczeniu komina wiele osób naraża się na zagrożenie, jakim jest pożar. Winna jest sadza, która gromadzi się w przewodzie i może się zapalić. Kiedy należy wyczyścić komin? Co wskazuje na taką konieczność? Sprawdźmy!
Jak często dokonywać przeglądów komina?
- Szczegóły
Regularna kontrola kominiarska jest obowiązkiem zarządców i właścicieli budynków. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników budynku. Sprawny system kominowy gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie szkodliwych związków, m.in. dwutlenku węgla. Jak często trzeba zatem dokonywać kontroli kominów?
Ile kosztuje czyszczenie komina?
- Szczegóły
Czyszczenie komina to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo i czyste powietrze w budynku. Należy wykonywać je regularnie i nie odkładać na ostatnią chwilę, gdy zaczniemy odczuwać już skutki zanieczyszczeń. Co jaki czas powinno się zlecać czyszczenie komina i ile ono kosztuje? O tym przeczytasz w tym artykule.
Co wchodzi w zakres usług kominiarskich?
- Szczegóły
Komin należy poddawać regularnej kontroli i konserwacji, żeby był czysty i udrożniony, bo tylko wtedy prawidłowo odprowadza spaliny. Jest wówczas pewność, że nie dojdzie do zaczadzenia mieszkańców budynku, a nawet pożaru. Dbanie o bezpieczeństwo jest obowiązkiem właściciela/zarządcy nieruchomości. Usługi kominiarskie należy zlecać fachowcom z uprawnieniami.
Poznaj, jakie są rodzaje kominów
- Szczegóły
Rodzaj komina ma duży wpływ na rodzaj ogrzewania w danym budynku. Komin musi być odpowiednio dobrany do domu. Warto zapoznać się z rodzajami kominów oraz dowiedzieć się, jakie funkcję spełniają. Czytaj dalej!
Budowa komina od A do Z
- Szczegóły
Budowanie komina w praktyce rozpoczyna się już podczas etapu wznoszenia fundamentów. Natomiast dalsze kroki wykonywane są wtedy, gdy pojawiają się zarysy ścian. Jak proces ten wygląda w praktyce? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Czego można używać do palenia - ważne informacje dla posiadaczy kominków
- Szczegóły
Kominek w salonie czy jadalni służy nie tylko celom ogrzania pomieszczenia, lecz także dodaje mu niepowtarzalnego klimatu. Niemniej jednak nie każdy materiał, który można było dotychczas spalać w kominku, będzie można w dalszym ciągu stosować. Ma to związek z wymaganiami Parlamentu Europejskiego dotyczącymi wytycznych energetyczno-emisyjnych dla kotłów CO, co ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie zanieczyszczeń.
Kominy spalinowe i dymowe. Przepisy, które musisz znać
- Szczegóły
Dobrze zaprojektowany i profesjonalnie wykonany komin to gwarancja naszego bezpieczeństwa jako mieszkańców domu. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zapalenie się sadzy czy cofanie się dymu, warto znać przepisy dotyczące budowy i użytkowania kominów.
Przegląd techniczny kominów - co warto wiedzieć
- Szczegóły
Niedrożne przewody kominowe to przyczyna wielu problemów, w tym braku właściwej cyrkulacji powietrza w domu lub mieszkaniu. Zatkany komin może by także przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, a nawet pożaru, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan techniczny, aby zapobiec niepożądanym zdarzeniom zagrażającym naszemu życiu lub zdrowiu.
Czy samodzielne czyszczenie komina jest bezpieczne?
- Szczegóły
Nieoczyszczony i pokryty sadzą, a co za tym idzie niedrożny komin, może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia czy życia. W skrajnym przypadku sytuacja taka może spowodować nawet rozsadzenie komina i pożar domu. Zgodnie z przepisami, czyszczenie komina z kotłem na paliwa stałe należy przeprowadzić minimum cztery razy w roku. Czy można czyścić komin samemu, czy też lepiej powierzyć tę czynność profesjonalistom?